Aili Keps

Pensionipõlves maalijaks

Meie EestiTurul.ee platvormiga liitus Aili, 74-aastane pensionär Lääne-Virumaalt, kes teeb imeilusaid akrüülvärvides maale. Pensionile jäädes kujunesid Ailil aiatööde kõrvale kuidagi iseenesest erinevad hobid. Algul heegeldas ta leiva-saiakottide kilest lillepoti ümbriseid ja laia äärega kübaraid, siis tegi vahvaid paberpunutisi ajalehtedest rullitud torukestest. Seejärel läks sujuvalt üle maalimisele, algul lillepildid, siis juba loodus ja niisama „kiiksuga” maalid. Maalimist õppis ta Youtube’i vahendusel. “Nüüd olen nii kaugel, et on olnud kaks maalide näitust, üks Väike-Maarja raamatukogus ja teine Väike-Maarja vallamajas. Kuidagi sattusin isegi maakonna lehte „Virumaa teataja”,” räägib Aili.

“Olen terve elu elanud teadmisega, et ma ei oska joonistada, aga maalimine on hoopis teine asi, nii lihtne – vaja osata ainult pintslit hoida ja värve sobitada. Kuna ma pole maalimist õppinud, siis on mul proportsioonid veidi paigast ära, kuid maalimisega saab tegelikult igaüks hakkama, kui on vaid huvi,” jutustab Aili. Küsides, miks on tema maalid unikaalsed, vastab ta: “Ehk sellepärast, et nii vana inimene alustas maalimisega ja mul on mingi oma isikupärane rõõmsameelne käekiri, nii on mulle öeldud.” Ja täpselt nii ongi! Ailil on äratuntav käekiri, mida on aru saada igas tema töös.

Kui kaua üks maal aega võtab? Kõigepealt tuleb oodata kuni idee on küps, ja siis saab alustada – lõuendi ettevalmistamine, maalimine, kuivatamine kuni signatuurini võtab aega ca tunnist kuni paari tunnini.


Enne koroonat käis Aili ka lähimatel laatadel. Kuid nagu ta ütles, siis vaadatakse palju, aga ostetakse vähe. Põhjuseks ütlevad inimesed, et sissetulekud on väikesed. Aili mainib ära, et laadaplatside tasud on erinevad ja teinekord pole kahjuks kasumit ollagi. Loodetavasti saab ta meie platvormilt uut tuult tiibadesse!

 

 

 

Märksõnad: eesti disain, eesti käsitöö, kodumaine, eesti turg, kodus valmistatud, eestimaine