Kärri

Eestimaine mesilasvaha võib aidata liikuda plastikuvabama tuleviku poole. Aeg öelda hüvasti toidukilele ja tere tulemast Kärri vahariidele!

 

EestiTurul.ee platvormiga on liitunud kolm ettevõtlikku noort: Annette, Mai ja Samanta. Nende kolme tegusa neiu koostööl on valmis saanud eestimaine õpilasfirma Kärri, mis toodab mesilasvahaga immutatud riiet ehk vahariiet. Sellise vahariide eesmärk on aidata kaasa massilise plastiku kasutamise vähendamisele. Kärri eestimaist vahariiet saab niisiis kasutada loodussõbraliku ja taaskasutatava alternatiivina toidukilele, pakendades sinna kõike, alates võileibadest, lõpetades puuviljadega, või hoopiski katmaks kinni kausse või mõnda muud anumat, kus hoitakse toitu. 

 

“Meie idee ajendiks oli soov käituda keskkonnateadlikumalt ja tuua enda ellu rohkem taaskasutatavaid, eestimaiseid tooteid ning erinevaid ajurünnakuid tehes jäi alati kõige prominentsemaks üks probleem – liigne ühekordne plastik. Nägime seda väga hästi just enda pealt – võttes kodust kooli kaasa lõunasöögi, tekitasime väga palju plastikprügi” räägib Kärri üks eestvedajatest, Annette. Niisiis on noorte soov vähendada plastiku kasutamist igati õigustatud ja vajadust sellise toote järele, mis asendaks plastikut ja oleks samal ajal ka eestimaine, on nad enda peal juba kogenud.

 

Kärri tooted muudab unikaalseks asjaolu, et ka kogu tootmisprotsess on üritatud muuta võimalikult keskkonnasõbralikuks. Kasutatav kangas tuleb kohalikult kogukonnalt, inimestelt, kes on kunagi ehk kangast ostnud ja seda siis mitte kasutanud. Mesilasvaha tuleb tüdrukute enda kodukandist, mistõttu on transport vaha tarnimisel minimaalne ja kasutusel on puhas eestimaine mesilasvaha. Ka pakend vahariide pakendamiseks on hoolikalt läbimõeldud: see on valmistatud kohaliku paberivabriku toodetud jõupaberist. Paber, mis muidu leiaks oma lõpu prügikastis, sest ei ole piisavalt sobilik müügiks, on ideaalne aga õpilasfirmale oma toote pakendamiseks ning etikettide tegemiseks. 

 

Ettevõtlikud Eesti noored müüvad oma tooteid võimaluse korral erinevatel laatadel, läbi sotsiaalmeedia ning samuti oma veebilehel www.karrivahariie.ee. Olenemata sellest, et esialgne mastaap eestimaise vahariide kasutamisel on veel väike, siis teadmine, et kasvõi üks inimene liigub plastikuvabama tuleviku poole, kasutades Kärri vahariiet toidukile asendajana, motiveerib Annettet, Maid ja Samantat oma toodet edasi arendama ja müüma.

 

 

Märksõnad: eesti disain, eesti käsitöö, kodumaine, eesti turg, kodus valmistatud, eestimaine